För ett år sedan meddelade regionstyret, M, SD och KD, att Region Blekinges sex förvaltningar skulle slås ihop till en.
Den stora förvaltningen är sedan uppdelad på sex olika ansvarsområden. Det är medlemmar som nu arbetar under utveckling och IT som larmat om en ohållbar arbetsmiljö. Något som P4 Blekinge var först med att rapportera.
– De vittnar om att man inte tagit hänsyn till medarbetarna, när de kommit med inspel så har de inte lyssnat, säger Roger Ahlér som är ordförande för Vision på Region Blekinge.
Enligt honom så utsätts de anställda för härskartekniker och nu är det flera som nu börjat leta efter andra jobb utanför Region Blekinge.
Känner inte igen bilden
Ansvariga chefen Mirja Rasmussen känner inte igen kritiken.
– Jag kan inte ta ifrån upplevelser från medarbetare och jag tar det på största allvar, men det är inte bilden jag vill ha på mig som ledare, berättar Mirja Rasmusen i telefon till SVT.
Ska förhandla med regionen
Fackförbundet har kallat till en förhandling, vilken Region Blekinge svarat ja till. När den blir av är i nuläget oklart.
– Och så kommer HR-direktören ha en dialog med förbundet idag för att se vad det handlar om. Jag tycker det är viktigt att vi ska gå till botten med det här, säger regiondirektör Anders Johansson.
Spela klippet för att höra Roger Ahlér ge exempel från den ohållbara arbetsmiljön.