Det var under torsdagen som beskedet kom att Öresundstågen och SJ bryter med varandra.
– Eftersom vi har olika syn på fortsättningen efter december 2022 är vi överens om att det bästa är att avsluta avtalet i förtid och låta en annan leverantör ta över. Jag vill vara tydlig med att avslutet inte påverkar resenärer alls, utan tågen går som vanligt, säger Jarl Samuelsson, som är representant för de regionala trafikhuvudmännen, i ett pressmeddelande från Blekingetrafiken.
Kommer göra ny upphandling
Öresundstågen trafikerar Köpenhamn och Helsingör från Göteborg, Kalmar och Karlskrona via Malmö. Bakom Öresundstågen står länstrafikbolagen Blekingetrafiken, Hallandstrafiken, Länstrafiken Kronoberg, Kalmar länstrafik, Skånetrafiken, Västtrafik och danska Trafik- och Byggestyrelsen.
SJ tog över uppdraget att köra Öresundstågen 2020. Uppdraget skulle sträckt sig åtta år framåt. Men nu tar i stället Transdev över tillfälligt.
En ny upphandling kommer att göras, om vilket företag som ska ta över ansvaret för trafik och underhåll av Öresundstågen.