”Uppgiften om varningsskottet var felaktig”, säger polisens presstalesperson Thomas Johansson. Foto: Jerker Hagman/SVT

Polisens nya uppgifter: Sköt verkanseld direkt

Uppdaterad
Publicerad

Polisen sköt aldrig något varningsskott vid tillslaget utanför Karlshamn – verkanseld sköts direkt.

– Uppgiften om varningsskottet var felaktig. Vi beklagar naturligtvis det, säger polisens presstalesperson Thomas Johansson.

Polis besköts av en misstänkt man i samband med en konfrontation utanför Karlshamn under tisdagsmorgonen. Polisen öppnade då verkanseld som träffade mannen.

Tidigare har polisen sagt att det innan verkanselden sköts varningsskott mot mannen – en uppgift som polisen nu drar tillbaka.

Skottdrama utanför Karlshamn

– Vi vill räta ut den uppgiften. Det har inte skjutits något varningsskott, utan det sköts verkanseld direkt efter att mannen öppnade eld. Uppgiften om varningsskottet var felaktig. Vi beklagar naturligtvis det, säger polisens presstalesperson Thomas Johansson.

”Utredning pågår”

Särskilda åklagarkammaren utreder polisens agerande i samband med skottlossningen utanför Karlshamn. Polisen vill därför inte ge vidare detaljer kring agerandet att inte skjuta varningsskott.

– Utredningen pågår. Det jag kan säga är att det var ett hastigt förlopp på platsen, säger Thomas Johansson.

Polis vid bilen utanför tegelbyggnad.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
50-åringen är misstänkt för mordförsök efter skjutningen mot polisen. Han är också misstänkt för grovt vapenbrott. Hör det senaste i fallet i klippet. Foto: SVT/Jerker Hagman

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skottdrama utanför Karlshamn

Mer i ämnet