Thomas Forsberg, ägare till Centrumbiografen i Ronneby, menar att den nya biomomsen slår hårt mot landets mindre biografer. Foto: SVT/Bertil Ericson TT

Han rasar mot momshöjning på bio

Uppdaterad
Publicerad

I dag inleds biografupproret mot momsförändringen på landets landsortsbiografer. I Ronneby reagerar bioägaren starkt på höjningen.

Till skillnad från många andra verksamheter inom kultursektorn drabbades biografägare i landet av höjd biomoms den 1 januari 2017. Från sex procents moms – till 25. 

– Jag tycker den är helt åt helvete. Det är katastrof. Centrumbiografen fyllde 80 år i år och hur man inte kan kalla den kultur är ofattbart, säger biografägare Thomas Forsberg.

Stöttar upproret

Och Thomas Forsberg är inte ensam om att vara kritisk till förändringen. Över hela landet har ägare till små biografer fått nog. Många biosalonger släcker i dag, torsdag, ned sin verksamhet för att markera mot momshöjningen.

I Ronneby håller Centrumbiografen öppet, men ägaren stöttar upproret.

– Jag stöttar det helt, men har inte möjlighet att stänga. Jag måste ha besökare för att få det att gå runt, säger Thomas Forsberg.

”Inte rättvist”

Priset för en biobiljett på Centrumbiografen i Ronneby ligger i dag på runt 120 kronor ordinarie pris.

– Jag har i år höjt ungefär 10-20 kronor, men skulle egentligen behöva höja lika mycket till, säger Thomas Forsberg.

Ronnebybon Inger Knös går ofta på bio och reagerar över momshöjningen för biograferna.

– Jag tycker inte att det är rättvist att just biograferna ska ha de här 25 procenten, när de inte gäller om man till exempel åker på musikal. Jag tycker att det ska vara lika.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.