Foto: SVT

SRF-ledningen: ”Köp inte andrahandsbiljetter”

Publicerad

I dag hålls rättegång mot en kvinna som misstänks ha sålt falska Sweden Rock Festival-biljetter. Det är inte första gången som festivalen drabbas av något liknande – flera polisutredningar pågår.

Minst ett tiotal människor blev blåsta på sina biljetter till sommarens festival, efter att de har försökt köpa dem i andra hand. I dag åtalas en Bromölla-kvinna för fyra fall av falska biljetter. Och festivalledningens rekommendation för att undvika att bli lurad är samma som tidigare år.

– Det vi kan rekommendera är att man alltid köper sin biljett direkt från källan, i vårt fall från oss och via vårt biljettsystem som heter Ticketmaster. Det finns inget annat sätt för oss att kontrollera att det inte är en förfalskad biljett, säger Sofia Lindqvist Lacinai, marknadschef på Sweden Rock.

Att sälja biljetten i andra hand är inte olagligt, och ibland kan besökare få förhinder från att gå på festivalen.

– Det finns inget som säger att man inte får sälja den, men som köpare är rekommendationen att man då bör vara helt säker på personen man köper den av, att det är av någon man känner. Framöver är det på gång att man ska kunna sälja biljetten vidare via vår leverantör.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.