Minst ett tiotal människor blev blåsta på sina biljetter till sommarens festival, efter att de har försökt köpa dem i andra hand. I dag åtalas en Bromölla-kvinna för fyra fall av falska biljetter. Och festivalledningens rekommendation för att undvika att bli lurad är samma som tidigare år.
– Det vi kan rekommendera är att man alltid köper sin biljett direkt från källan, i vårt fall från oss och via vårt biljettsystem som heter Ticketmaster. Det finns inget annat sätt för oss att kontrollera att det inte är en förfalskad biljett, säger Sofia Lindqvist Lacinai, marknadschef på Sweden Rock.
Att sälja biljetten i andra hand är inte olagligt, och ibland kan besökare få förhinder från att gå på festivalen.
– Det finns inget som säger att man inte får sälja den, men som köpare är rekommendationen att man då bör vara helt säker på personen man köper den av, att det är av någon man känner. Framöver är det på gång att man ska kunna sälja biljetten vidare via vår leverantör.