Ung kvinna upphittad efter räddningsinsats i Tandådalen

Uppdaterad
Publicerad

En ung kvinna som tidigare troddes vara försvunnen på fjället i Tandådalen har hittats. Hon hörde själv av sig till polisen på morgonen.

Klockan 02.03 inkom samtal till polisen om att en person är saknad i Tandådalen i Dalarna. Knappt en timme senare beslutade polisen att inleda en fjällräddning.

– Det är väninna till kvinnan som ringde in samtalet under natten, säger Anders Dalman, på polisen i Bergslagen.

Känd skidort i fjällen

Flera patruller inklusive fjällräddare sökte efter kvinnan innan hon själv ringde in till polisen. Kvinnan mår bra och har befunnit sig inomhus.

Tandådalen är en skidort i Sälenfjällen och ligger i Dalarna. Själva skidorten är ett populärt vinterresemål, känt för sina goda skidförhållanden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.