Olyckan ska nu utredas på flera håll och personalen erbjuds krisstöd efter händelsen. Foto: Sofie Lind/SVT

Arbetsplatsolycka i Fiskarheden – en person svårt skadad

Uppdaterad
Publicerad

En man fördes med ambulans till sjukhus med svåra skador efter en arbetsplatsolycka i Fiskarheden i Malung-Sälens kommun sent på tisdagskvällen.

Enligt polisen ska mannen ha skadats i någon typ av såganläggning och en anmälan om vållande till kroppsskada genom arbetsplatsolycka har upprättats.

– Vi har varit på plats och genomfört förhör, berättar polisens presstalesperson Gabriel Henning.

Kläm- eller skärskada

Olyckan inträffade strax efter klockan 23 på tisdagskvällen och under onsdagsmorgonen uppger Region Dalarna att mannens skador bedöms som svåra.

– Det som hänt är att en person hos oss fått en skärskada eller klämskada. Vi vet vilken maskin det hänt i och vidare utredning får visa vad som lett fram till att olyckan skett, säger Joakim Limberg, vd för Fiskarheden Trävaror.

Olyckan utreds på flera håll

Olyckan utreds nu av företaget parallellt med polisens och Arbetsmiljöverkets utredningar.

– Vi har varit behjälpliga med videofilmer från övervakning bland annat, berättar Limberg.

Personal på företaget erbjuds krisstöd efter olyckan och enligt vd:n läggs extra resurser på medarbetare som arbetat under skiftet där olyckan inträffade.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.