Den nya huvudtränare som laget valde inför säsongen 2014 var Bo Wålemark och assisterande tränare blev Gerhard Andersson. Men nu bryter IK Brage med tränarduon.
På IK Brages hemsida står det: ”Det gemensamma beslutet att bryta samarbetet med Bo Wålemark är taget i samförstånd. Vi väljer att inte gå in på några detaljer men vill poängtera att IK Brage är mycket nöjda med Bo Wålemarks insats, hans engagemang för föreningen samt hans ambitioner för laget.”
Klubben skriver också att ”Gerhard Andersson som varit klubbens och Bo Wålemarks assisterande tränare kommer även han att lämna sitt uppdrag. De nya förutsättningarna som ligger i rollen som assisterande tränare passar inte Gerhards sociala situation. Även här vill IK Brage poängtera att Gerhard har fullgjort sitt uppdrag och att klubben är mycket nöjda även med hans engagemang och arbete.”
Klubben har gjort en noggrann analys och med den plan som lades för 1,5 år sedan som grund har vi tillsatt nya tränare som vi bedömer ha förutsättningar att såväl följa som att utveckla densamma.
Ansvarig huvudtränare för IK Brages A-lag är från och med i morgon, fredag, Bengt Ottosson och assisterande tränare är Johan Persson.
Brage har ligger just nu på nionde plats i division 1 norra.