Det var ett ovanligt lugnt midsommarfirande under fredagen och lördagen. Förutom en grov misshandel i Avesta och en misshandel i Särna under midsommarafton har polisen haft lite att göra.
Under lördagen och natten till söndagen skedde två singelolyckor med bil. I Svärdsjö fördes en person till sjukhus efter att ha kört på en sten bredvid vägen och sedan hamnat med bilen hängande över sidräcket på vägen. i Borlänge körde en person ner ett bullerplank vid en rondell efter att ha tappat kontrollen över bilen. Inga personer skadades vid avåkningen.
– Hela midsommarhelgen i år var väldigt lugn. Lugnare än en lönehelg. Vi har varit ute på festplatserna och hällt ut alkohol när vi sett personer dricka på allmän plats. Vädret kan också ha påverkat att det varit ovanligt lugnt under helgen, säger Göran Nilsson som är vakthavande befäl på polisen i Dalarna.