Foto: Torbjörn Wåhlin

Brand i sommarstuga utanför Avesta

Uppdaterad
Publicerad

En förbipasserande på riksväg 70 fick syn på en brand i ett fritidshus och larmade räddningstjänst.

Larmet inkom 17.50. Enligt de första uppgifterna från SOS Alarm brann det i en villa i Sonnbo utanför Avesta, men senare har det visat sig att en förbipasserande på riksväg 70 sett att det brann i ett fritidshus i ett skogsparti efter vägen.

Vittnen rapporterade vid 18-tiden till Gävledala att det ryker kraftigt från ett skogsparti efter infarten mot Karlbo på riksväg 70 i riktning mot Sala.

Ett annat vittne på plats rapporterar att det är en sommarstuga i Korskrogen som fattat eld.

När räddningstjänst från Avesta kom till platsen stod det lågor ur taket på byggnaden.

Det är oklart vad som orsakat branden och om någon befann sig i huset när branden startade, men ingen person uppges vara skadad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.