Jan Holgersson

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör hur Jan Holgersson reagerar på beskedet om minskat antal undersökningar på nuklearmedicin i Falun. Foto: Niko Ago/SVT

Prostatacancerföreningen: ”Väntetider skapar oro”

Publicerad

Längre köer och fler patienter som skickas till andra län för undersökningar – det är konskenvenser som kan vänta när avdelningen för nuklearmedicin nu drar ner på antalet undersökningar. På Prostatacancerföreningen i Dalarna tror man att det här kan skapa oro bland medlemmarna.

Varje år undersöks runt 2 000 patienter på avdelningen för nuklearmedicin i Falun – bland annat prostatacancerpatienter för att se om cancern spridit sig i kroppen.

– Väntetider som kan orsakas av beslutet att dra ner på verksamheten på kliniken kan skapa oro, säger Jan Holgersson som är ordförande för prostatacancerföreningen i Dalarna.

Beslutet om att minska antalet undersökningar kan komma att påverka runt 20 procent av patienterna som undersöks i Falun.

I videon: Hör hur Jan Holgersson reagerar på beskedet om minskat antal undersökningar på nuklearmedicin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.