Strax före kontrollen i Smågan finns en liten å där det samlats vatten i en svacka i isen. För att åkarna ska kunna ta sig förbi har arrangören lagt ut lastpallar med markduk på.
– Sedan har vi handskottat snö på pallarna. Det blev fyra meter brett så det är lite smalare där men det går fint. Men blöta om fötterna blir de ändå, säger Vasaloppets sportchef Tommy Höglund.
Under måndagen handlar det om drygt 5 000 deltagare som tar sig an loppet Öppet spår 90, som är både blött och slaskigt med delvis obefintliga spår.
Sågar kanaler under spåret
– Vi har en grupp medarbetare som är ute med motorsågar och sågar kanaler under spåret. Sedan lägger vi ner rör som vattnet kan rinna igenom som en vägtrumma, säger Tommy Höglund.
Trots prognoserna om fortsatta plusgrader känner han ingen större oro. En anledning till det är att det nu dröjer tills Stafettvasan på fredag innan starten och myrarna ska nyttjas av åkarna igen.
– Vi har tre dagar på oss att åtgärda spåren. Och går det ner mot minusgrader så är det inga problem, även om det är is då så kan vi fräsa med pistmaskinen så att det blir snö igen, säger Tommy Höglund.