– I den längre horisonten är det såklart ett OS-guld i Rio som jag siktar på, säger 33-åringen till SVT Gävledala.
Skadorna har gjort att Susanna Kallur inte har kunnat tävla ordentligt på fem år, men nu är häcklöparen på god väg tillbaka.
– Om jag tävlat hela tiden fram till nu, så kanske jag hade varit mätt nu, men nu har jag haft den här långa luckan utan tävlingar. Det är väl det som gör att jag vid 33 års ålder fortfarande är sugen som en 26-åring, säger Kallur till SVT Gävledala.
Slutmålet är Rio 2016 – och ett OS-guld.
– I den längre horisonten är det såklart ett OS-guld i Rio som jag siktar på. Det är det jag vill, säger Kallur och fortsätter:
– Jag tänkte förut att ”final, det kan man sikta på”. Men varför ska man göra det? Är man i final då har man ju medaljchans. Jag siktar på guld, det är det jag vill.
– Den sista chansen är dyrbar för mig, nu vill jag inte stressa till mig några skador. Det får ta den tid det tar, säger hon.