Svaret på hur det blir med en byskola i Åshammar kan finnas i grannkommunen Heby.
Vill få grönt ljus innan sommaren
I Åshammar har föräldrarna startat en skolförening och skickat in sin ansökan till Skolinspektionen, om att starta Åshammars byskola.
Nu hoppas de på att få grönt ljus innan sommaren, för att kunna ta över skolan till hösten.
Detta för att undvika ett års glapp, eftersom de styrande partierna i kunskapsnämnden sedan tidigare sagt nej till att skjuta upp stängningen av skolan med ett år.
– Vi vill helst har svar i juni, för det tar tid för oss att starta allting, säger Nathalie Borgman, Åshammars skolförening.
Det låter ändå tajt. Är ni realistiska?
– Vi hoppas, säger Nathalie Borgman.
Sandvikens kommun: ”Förordar inte friskola”
En remiss har skickats till Sandvikens kommun, för att de ska svara på flera frågor om hur en privat byskolan i Åshammar skulle påverka kommunen.
Jenny Karlsson (C), ordförande i kunskapsnämnden, säger till SVT att kommunen inte förordar öppnandet av en friskola i Åshammar även om hon är positiv till initiativet.
– Vi ser att elevantalet sjunker och vi kommer ha svårt att få ihop klasser till våra kommunala skolor men också det organisatoriska med stödfunktioner med elevhälsa. Vi kommer även få svårare att rekrytera personal om det blir en till skola som ska konkurrera, säger hon.
Skolinspektionens svar får vänta
Skolinspektionen kan inte ge något besked i dagsläget.
– Vi har som mål att fatta beslut sista september. Sen betyder det inte att beslut kan komma tidigare, säger Nils Larsson, handläggare på Skolinspektionen.
Vad det gäller kommunens svar, så säger Nils Larsson att det kan väga tungt.
– Det har skett tidigare att vi har avslagit etableringar baserat på att kommunen yttrar sig om att det kommer innebära allt för stora negativa konsekvenser på den kommunala skolan.
Vad har det handlat om?
– Att kommunen har behövt lägga ner sina egna skolor då elevunderlaget har försvunnit.