Pellets-varsel dras tillbaka

Publicerad

I september blir det full produktionstakt vid Helsinge Pellets fabrik i Edsbyn. Då behövs den tidigare varslade personalen igen.

Det var i februari i år som det beslutades att anläggningen i Edsbyn skulle dra ner på takten och att personal skulle varslas om uppsägning. Orsaken var dålig försäljning av pellets efter den relativt milda vintern och att bolaget därför hade dålig lönsamhet.

Nu har dock företaget lyckats få nya kunder och har skrivit nya leverantörsavtal. Det gör att produktionen på anläggningen ökar till maxnivå igen.

– Det är mycket glädjande att redan nu kunna dra tillbaka en stor del av varslad personal. Nya kund- och leverantörsavtal gör att vi nu kan se mer positivt på kommande

säsong för fabriken i Edsbyn, säger VD Kent Torwald.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.