Under dagen har det åskar på flera håll och blixnedslagen har orsakar bränder i Gävleborg.
– Vi har haft en del åska under dagen. Det är torrt i marken och då kan det lätt börja brinna, säger Pererik Åberg.
Mer åska väntar
Han varnar nu för att det kan komma mer åska i helgen och även under nästa vecka.
– Det kommer säkert förekomma i morgon och på söndag. När temperaturerna stiger över en viss grad bildas åska. Det kan även komma högre upp i landet, säger han.
Under måndagen väntas kraftigt regn för norra delen av Sverige – sedan kommer ny varmluft och med den risk för åska.
Vad ska man tänka på när det åskar?
– Du ska inte vara den högsta punkten och du ska inte vara på sjön. Om blixten slår ner i en segelbåt kan det börja brinna i gasoltuber som en följdeffekt, säger meteorologen.
– Du ska inte heller ha benen isär, för då kan det bildas en spänning mellan benen. Det är därför det ibland kan dö massa kor i en hage. Sitt på huk med benen ihop.
Farligt med idrott i åskoväder
Han vill också varna för två sporter man bör undvika i åskoväder – fotboll och golf.
– Fotboll och golf är sämst. I fotboll ligger målvakterna illa till, det är stål i fotbollsmålen. Och håller du i en golklubba så står du med en åskledare i handen, säger Åberg.
Även skärmflyg en en sport som bör undvikas vid åska.
– I samband med åska blir det ofta kraftiga vindar och nedsvep som ställer till det för seglare och skärmflygare.