När kvinnan vaknade av slagen var klockan runt fyra på natten. Hon flydde från sängen och lyckades efter lite tumult avväpna mannen. Sedan sprang hon ut, med flera sårskador i huvudet, och gömde sig i väntan på hjälp.
I ett förhör berättar hon att hon tänkte att ”hon minsann skall kämpa och att hon inte vill dö, hon skall bannemej klara detta”.
I gömstället virade hon två handdukar runt huvudet för att stoppa blodflödet.
Mannen erkänner
Vid 07:40 på morgonen kunde polis gripa mannen. I samband med gripandet kunde en blodig hammare tas i beslag.
LÄS MER: Äldre man häktad misstänkt för mordförsök
När dådet uppdagades häktades 90-åringen och han har suttit häktad sedan dess. Åklagaren menar att det fanns en fara att brottet ”skulle fullbordas”. Mannen erkänner brott.
”Ingen ond människa”
Hustrun har i förhör berättat att hennes man varit sjuk och deprimerad i många år och för detta ska han ha tagit mediciner. Hon säger också att hennes man aldrig tidigare slagit henne eller någon annan och att hon vill att han ska få den hjälp han behöver:
”Han är ingen ond människa men han har haft ont så länge”, ska hon ha sagt till polisen.
Glad att hustrun lever
Mannen själv berättar i förhör att en stor anledning till att han mådde dåligt var det krångel med medicineringen han säger sig ha upplevt:
”Mår man dåligt innan så mår man ännu sämre när det börjar krångla”, säger han till polisen.
Han säger att han är glad att hustrun lever.