Verksamhetschef Jonas Hultgren framför entrén till akutmottagningen

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
På akuten i Halmstad känner sig personalen trygg inför att det nya journalsystemet sätts igång på lördag, enligt akutens chef Jonas Hultgren. Se mer i klippet. Foto: Andreas Andersson/SVT

Akuten i Halmstad känner sig trygg inför systembytet

Publicerad

På akutmotagningen på sjukhuset i Halmstad är man förberedda inför helgens byte till journalsystemet Cosmic. Trots detta vill verksamhetschefen Jonas Hultgren flagga för att det kan uppstå viss friktion i början.

– För att vi ska komma in i det så kommer det bli något längre väntetider. De som har livshotande skador och kommer in till oss tar vi hand om precis som vanligt, säger akutchefen Jonas Hultgren.

I klippet ovan berättar Jonas Hultgren mer om akutmottagningens tankar inför systembytet.

Skarpt läge – nu införs journalsystemet Cosmic

IT-direktör Måns Arnrup framför en av datorskärmarna i regionens kontrollrum

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Häng med i klippet när it-chefen Måns Arnrup visar upp stabsrummet där journalbytet för sjukvården ska övervakas i realtid. Foto: Andreas Andersson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

journalsystemet Cosmic

Mer i ämnet