Foto: Johan Nilsson/TT/Arkiv

Flera till sjukhus efter storbråk i Halmstad – över 40 personer inblandade

Uppdaterad
Publicerad

Fem personer fick föras till sjukhus efter ett stort bråk i Halmstad vid någon form av festlokal natten till söndag. En person har anhållits för grov misshandel.

– Vi fick larm strax efter klockan 03 om 40–50 personer som slåss med tillhyggen. När vi kom till platsen kunde vi konstatera att det stämde, säger Morten Gunneng, vakthavande befäl vid polisen.

Han tillägger att både slagträn och hammare hittats på platsen.

Inte något slumpmässigt

Skälet till varför bråket bröt ut är oklart, men enligt polisen talar allt för att det har skett efter någon form av koordinering.

– Det som står helt klart är att en gruppering kommit dit i en väldig massa fordon, så vi ser det inte som någonting slumpmässigt, säger Morten Gunneng.

Polisen uppger att man har tagit flera bilar i beslag och spärrat av ett område. Fem personer har förts till sjukhus.

– De rör sig om allvarliga men inte livshotande skador, säger polisens presstalesperson Christian Brattgård.

Ser över kameraövervakningen

Polisen utreder händelsen som grov misshandel och en man i 20-årsåldern har anhållits.

– Det är rörigt, så vi försöker få en bild av vad som hänt. Vi kommer att höra personerna som nu är på sjukhus, och även prata med andra vittnen.

Polisen undersöker också om det kan finnas kameraövervakning i området, eller annan teknisk bevisning, berättar Christian Brattgård.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.