En silhuett av en flicka framför en mörk bakgrund där det syns en bil och en brottsplatsmarkering.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Sprängning, skottlossning och mordförsök – hör mer om flickans historia i videon. Foto: Illustrationen är gjord med hjälp av AI/SVT

Tonårsflicka från Halland misstänks för flera våldsdåd

Uppdaterad
Publicerad

Fler och fler tjejer utreds för grova våldsbrott i Sverige. En av dessa är en tonårsflicka från Halland. Starta klippet för att se mer om flickans historia.

Sprängning, skottlossning och mordförsök, det är några av de dåd som hon misstänks för. Det här är bara ett i raden av fall som polisen arbetat med under våldsvågen.

Och polisen ser nu allt fler fall där tjejer misstänks för grova brott.

– Antalet unga personer som blir häktade är fler och fler i antalet av de är tjejer, säger lokalpolisområdeschef Ulrica Strömkvist.

Ulrica Strömkvist är lokalpolisområdeschef i Falkenberg. Här står hon utanför polishuset.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Polisen Ulrica Strömkvist har en del tankar om varför fler tjejer misstänks för grova brott – se henne berätta utanför polishuset i Falkenberg. Foto: Peter Osterberger/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.