Jysk är en av de stora försäljarna i Sverige när det gäller våningssängar och skummadrasser. Företagets ordinarie producenter producerar för högtryck och företaget har även kontrakterat nya leverantörer, ändå räcker det inte för att tillmötesgå efterfrågan.
– Vi har lagt alla beställningar vi kan. Det är oerhört frustrerande. Vi vill kunna möta behovet och så vill vi sälja såklart, säger Johan Sjödin.
”De är slut”
Sängmodeller som inte är avsedda för den skandinaviska marknaden har dirigerats om till Sverige, men behovet är stort även utmed flyktingvägarna genom Europa.
Företaget Jokarjo, som öppnat en rad flyktingboenden runt om i landet, bekräftar att det är svårt att få tag i sängar till boendena.
– De är slut och restnoterade och det är ett stort problem, säger Johan Mårtensson till SVT Nyheter Halland.