Ängelholms volleyboll lag EVS räddas kvar i elitserien. Foto: Christoffer Borg Mattisson / BILDBYRÅN

Ängelholms volleybollag kvar i elitserien efter lokal kraftsamling

Uppdaterad
Publicerad

Det var i tisdags som EVS lämnade besked att klubben var tvungen att avsluta sin satsning i elitserien. Trots att laget är topprankat räckte ekonomin inte till – men nu har läget drastiskt förändrats.

– Det är helt fantastiskt. Det är början på en långsiktig satsning för hela föreningen, säger Fredrik Tågelsjö sportchef för klubben.

Över en halv miljon har samlats in

Det är lokala aktörer och flera företag som hört av sig till klubben och erbjudit hjälp. Under de senaste dagarna har 600 000 kronor samlats in och sponsringssamarbeten skrivs i detta nu.

– Det går snabbt men kommer ge oss en efterlängtad arbetsro och vi slipper slita ihjäl oss med den ideella biten, säger Fredrik Tågelsö.

Långsiktig lösning

Den nya finansiering gör att klubben både kan utveckla sitt elitlag samtidigt som man kan bedriva barn och ungdomsverksamheten.

Den ekonomiska sponsringen planeras för de kommande fem åren och kan komma att motsvara sju och en halv miljon kronor.

Laget har fostrat flera framgångsrika volleybollspelare, bland annat Isabelle Haak som vunnit två SM-guld med klubben.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.