Allt fler äldre människor behöver hjälp och utan unga kan det bli svårt för kommuner i Sverige att klara sig.
– I Sverige kommer man behöva 38 procent av alla dagens unga till att arbeta med äldreomsorg och personer med funktionsnedsättning, säger Daniela Fernández, marknadschef på vård- och omsorgsförvaltningen i Helsingborg.
Nå generation Z
För att möta denna utmaning satsar vård- och omsorgsförvaltningen på målgruppsanpassade kampanjer riktade mot ungdomar i generation Z, det vill säga den grupp som vuxit upp efter millienieskiftet.
– Vi kunde se att det finns ett starkt driv hos generation Z att göra skillnad och då behöver vi prata det språket, säger Daniela Fernández.
SVT har träffat tre studenter i Helsingborg som valt att studera på vård- och omsorgsprogrammet på Rönnowska skola.
– Jag tycker att man ska visa unga att det är roligt att jobba inom vården, säger studenten Zara Petersson.
Hör fler förslag på hur man kan locka generation Z till vården i klippet ovan.