Det var i samband med att socialförvaltningen gjorde ett hembesök hos en person som ansökt om ekonomiskt bistånd som kommunen fick upp ögonen för bosättningen.
Parkerade på kommunens mark
Boendestödjaren slog larm. Tre förvaltningar och länsstyrelsen gjorde sedan gemensam sak och åkte ut på en tillsyn av fastigheten, där det står ett boningshus och flera husvagnar.
– Vi såg brister i boendemiljön, och där var mycket sopor och avfall, säger Anders Aronsson, miljöchef i Åstorp.
Det visade sig att husvagnarna saknar bygglov och att ett par av dem står parkerade på mark som ägs av kommunen – mark där detaljplanen inte tillåter peramentboende.
Därtill konstaterade räddningstjänsten att vagnarna står för nära varandra. Om en börjar brinna kan elden sprida sig.
Nu måste fastighetsägaren – uthyraren – flytta på vagnarna och få bort hyresgästerna därifrån.
– Han har annekterat en del av kommunens mark, där har han tre veckor på sig att flytta sina saker. Då måste de boende ha flyttat ut, säger Anders Aronsson.
Hänvisar till ett markbyte
Hyresvärden säger till SVT att han trott att det var hans egen mark efter ett markbyte för några år sedan.
– Det här får en lantmätare titta på, säger han.
Enligt fastighetsvärden hyr han just nu ut tre husvagnar och en friggebod.
– Jag hade ingen aning om att man inte fick ha vagnar uppställda och hyra ut, säger han.
Missat att det bor folk där
Att uthyrningen pågått en längre tid har missats av miljökontoret.
Varför har det inte gjorts någon tillsyn tidigare?
– Vi har varit där i andra ärenden för att undersöka hans andra verksamheter, men att det har bott folk i vagnarna, det har vi inte uppfattat, säger Anders Aronsson.
Hyresgästerna har inte själva slagit lam om brister till myndigheterna. En av dem säger till SVT att boendet fungerat bra.
– Man är tacksam om man har ett tak och några väggar, men det här är inte ett värdigt boende, säger Anders Aronsson.