När fullmäktige klubbade igenom en sverigedemokratisk budget för nästa år tog det socialdemokratiska minoritetsstyret ett kliv tillbaka.
Nu lämnar Socialdemokraterna samtliga ordförandeposter i styrelser och nämnder och blir Bjuvs nya oppositionsparti.
– Vi kan inte styra utifrån den budgeten, säger Anders Månsson (S), kommunalråd och ordförande i kommunstyrelsen.
Olika syn på biblioteket
Han pekar på en rad skillnader. Som oenigheten kring ett nytt bibliotek.
– Vi vill bygga större och skapa ett medborgarhus, säger han.
SD vill låta ett privat företag bygga och sedan ska kommunen hyra huset.
– Men vi vill inte ha det så stort som Socialdemokraterna, säger SD:s högsta politiker Mikael Henrysson.
Oklart hur nya styret ser ut
Nu tar Sverigedemokraterna över. Men exakt hur den nya makten ser ut är just nu oklart. Det enda som är säkert är att Mikael Henrysson blir ordförande i kommunstyrelsen och därmed Bjuvs nya högste politiker.
Samtal mellan SD och M väntar, Moderaterna var med och röstade fram SD-budheten. Mikael Henrysson ser gärna att fler partier går in i en ny styrande gemenskap.
– Det är bra att ha ett brett stöd, säger han.
Kan styra ensamma
Men vilka det skulle kunna vara och vad Moderaternas roll blir är frågor som inte får något svar.
Spricker alla samarbetstankar kan Mikael Henrysson tänka sig att SD styr ensamt i minoritet.
– Det är en möjlighet, men helst inte, säger han.