Malin Heimdahl barnmorska på Helsingborgs lasarett står i badrummet där gravida kan föda i vatten. Rummet har dämpad belysning med elljus, lite växter och det spelas lugnande musik på låg nivå.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Är förlossning i vatten något för alla? Det svarar barnmorskan Malin Heimdahl på Helsingborgs lasarett på i videon. Foto: SVT/Cecilia Jönsson Silfversparre

Vattenförlossning på Helsingborgs lasarett

Uppdaterad
Publicerad

Sedan den första april har fem gravida fött barn i vatten på Helsingborgs lasarett och barnmorskan Malin Heimdahl hoppas på ännu större tryck på gravida som vill föda i vatten.

– Det är jättekul att vi kan erbjuda detta, säger hon.

På Helsingborgs lasarett finns två badrum med badkar som nu används av gravida som vill föda i vatten.

– Vad gäller materiell är det som en förlossning ”på land” och det vi använder v samma saker som vid en vattenfödsel. Det är bara vatten. Vi ska heller inte krångla till det. Det man sett kan förebygga bristningar är just värme och väta, säger Malin Heimdahl.

Finns det risker med att föda i vatten?

– Studier visar att den enda risken som  ökar lite vid en vattenfödsel är risken att navelsträngen kan gå av, och det kan bero på att man är för snabb med att ta upp bebisen till mammans bröst. Det kan också hända vid en födsel på land. Händer detta sätter vi snabbt klämmor på navelsträngen. Med denna vetskap tror jag denna risk kommer att elimineras och bli lika liten som på land.

Hör barnmorskan Malin Heimdahl berätta mer om vattenförlossning i videon ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.