Med hjälp av ett stulet arbetsfordon fritogs två personer under natten på Migrationsverkets förvar i Åstorp. Foto: Fritz Schibli

Två män fritagna på Migrationsverkets förvar i Åstorp

Uppdaterad
Publicerad

Två män på Migrationsverkets förvar i Åstorp fritogs under natten mot fredag med hjälp av ett stulet arbetsfordon. Polisen söker fortfarande efter männen.

Vid 02-tiden fritogs de båda männen när en eller flera personer körde in ett arbetsfordon i väggen på Migrationsverkets förvar och krossade ett fönster.

Under fredagseftermiddagen är polisen klara med den tekniska undersökningen på platsen och arbetar med inre spaning.

Polisen klar på platsen

– Vi går igenom bilder från övervakningskameror och tittar på både brottsplatsen vid byggarbetsplatsen samt förvaret, säger Jimmy Modin, presstalesperson vid Helsingborgs polisen.

Nu letar man både efter de två männen som rymde samt de som fritog dem.

– De hade stulit fordonet vid ett företag i närheten, säger Joakim Ekstrand, jourutredningsbefäl vid polisen i Nordvästra Skåne.

Polisen sökte av området med hundar och har hållit förhör med personal på förvaret.

– Men personerna är fortfarande inte hittade, säger Joakim Ekstrand.

Inte första gången

Ingen person ska ha kommit till fysisk skada i samband med händelsen och en anmälan om främjande av flykt har upprättats.

Det är inte första gången som det skett rymningar från förvaret i Åstorp.

2022 rymde fyra personer och året därpå tre personer. Alla tog sig ut genom hål i en vägg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.