78 avkapade renklövar hittades mellan Åsarna och Klövsjö

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagskvällen fick polisen i Jämtland in en anmälan om att ett stort antal avkapade renklövar hittats i diket längs vägen mellan Åsarna och Klövsjö i Bergs kommun.

Klövarna hittades av en privatperson som stannat vid ett dike längs länsväg 316. Utspridda i en slänt låg totalt 78 avkapade renklövar. Upphittaren kontaktade polisen som upprättade en anmälan om nedskräpning och skadegörelse.

Hur renklövarna hamnat i slänten är en gåta, likaså varifrån de kommer.

– Ärendet är nedlagt på grund av brist på bevis, säger utredaren Erika Nordstrand vid polisen till SVT Nyheter Jämtland.

– Men får vi in tips så kan ärendet öppnas igen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.