Den hemtjänstanställda kvinnan hade ansvar att hjälpa de tre äldre vårdtagarna med olika uppgifter som städning och matinköp. Men under åren 2021 och 2022 lurade hon till sig miljonbelopp från vårdtagarna.
Konto tömdes på 1,9 miljoner
En av de äldre blev av med närmare 1,9 miljoner kronor efter att kvinnan skapat ett falskt bank-id åt sig själv i vårdtagarens namn. Med hjälp av det kunde kvinnan sälja aktier och fonder, ta lån i vårdtagarens namn och göra internetköp.
En annan vårdtagare lurades på närmare 600 000 kronor efter att kvinnan skaffat sig tillgång till personens bank-id och internetbank.
Den tredje vårdtagaren lurades på omkring 100 000 kronor innan han själv upptäckte att det gjorts konstiga utbetalningar från hans konto och polisanmälde det hela.
Skulle spela och betala igen
Den hemtjänstanställda kvinnan nekar till brott. Hon berättade för domstolen att hon är spelmissbrukare, att hon bara lånat pengarna, och tänkt betala tillbaka lånen med spelvinster.
Östersunds tingsrätt tror inte på det utan slår fast att kvinnan gjort sig skyldig till bedrägeri. Samtliga tre vårdtagare drogs med olika hälsoproblem och kvinnan har utnyttjat det för att genomföra sina bedrägerier, menar tingsrätten.
Döms till miljonskadestånd
Kvinnan döms för ett fall av bedrägeri, och två fall av grovt bedrägeri mot de som blivit av med mest pengar. Brotten har varit systematiska, avsett ett betydande värde och riktats mot sjuka vårdtagare, konstaterar domstolen.
Straffet blir två års fängelse. Utöver det ska kvinnan betala de drabbade vårdtagarna samt ett låneföretag skadestånd på sammanlagt 1,9 miljoner.