Person klädd i en grön mönstrad vinterjacka och grön mössa står utomhus framför en modern byggnad. Det är vinter med snö på marken, och i bakgrunden syns en sjö och skog.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Maria Vackermo jobbar till vardags som socionom på arbetsmarknadsenheten på Åre kommun. Men hon ingår även i kommunens Posom-grupp som den gångna helgen stöttade vänner till en ung man som dog i en skidolycka i Åre. Foto: Fredrik Eliasson/SVT

Brand och dödsolycka i Åre – två stödgrupper ryckte ut samma dag

Publicerad

Stora krav sattes i helgen på Åre kommuns stödgrupp som kallas ut vid krisartade händelser. En ung man omkom i Åreskutans offpist-terräng och en större brand utbröt på Skistars personalboende öster om Åre by i helgen.

Omkring 30 personer ingick i den unge mannens sällskap och från branden evakuerades runt 70 personer varav samtliga klarade sig oskadda.

Men enligt personer som befann sig vid branden var många chockade och behövde hjälp med att bearbeta det som hänt. Även vännerna till den förolyckade 18-årige norrmanen behövde stöd.

Båda händelserna inträffade nära varandra i tid. Det gjorde att kommunens stödgrupp, som kallas Posomgruppen, fick samordna sig på två separata platser samtidigt.

I inslaget nedan förklarar Marie Vackermo, hur Posomgruppen arbetar.

En närbild på en person med vinterkläder, inklusive en grön mössa, med en oskarp bakgrund som visar ett snöigt och vinterlandskap.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Maria Vackermo, socionom, förklarar hur en Posomgrupp fungerar. Foto: Lukas Johansson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.