Karina Öhrberg arbetar med betalningsföreläggande hos Kronofogden i Östersund. Där har man inte sett någon ökning av betalningsförelägganden – tvärtom.
– Jämfört med första halvåret i fjol så har inflödet i Jämtlands län minskat. Vi vet inte varför men det har minskat relativt mycket faktiskt, säger hon.
I andra delar av landet har man sett att ärenden med obetalda elräkningar ökat under sommaren och hösten. Hur det kan komma sig att länsborna hittills klarat att slippa hamna hos fogden, kan man bara spekulera i.
– Jag tror att man lagar efter läge och anpassar sina utgifter efter inkomsterna. Många drygar ut matkontot genom att plocka bär, odla och jaga, säger Karina Öhrberg.
I klippet ovan ger hon tips för att få koll på ekonomin.
Betalningsförelägganden hos Kronofogden i år
- Under första halvåret 2022 kom 6 355 ansökningar om betalningsföreläggande in till Kronofogden i Jämtlands län, fördelade på 3 148 personer.
- Medianskulden i betalningsföreläggandena var 2 418 kronor.
- Jämfört med motsvarande perioder år 2020 och 2021 är det en ganska kraftig nedgång både i antal och skuldbelopp.
Källa: Kronofogden