Deltagare springer på en vinterlopp, med nummerlappar på isigt underlag i stadsmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Just den här dagen, på internationella kvinnodagen, uppmärksammar vi kvinnors brist på rättigheter speciellt i krig och konflikt” – hör Henrik Harr från Amnesty lokalkontor i Östersund. Foto: Eva Danielsson/SVT

Jämtar sprang för kvinnors rättigheter i Östersund

Uppdaterad
Publicerad

Det var en liten men glad skara som samlades klockan 11 på lördagen på stortorget i Östersund för att springa loppet ”Run for Her Rights”.

– Det här är ett löparevenemang för att uppmärksamma kvinnor i krig och konflikt, säger Henrik Harr, Amnesty Östersund.

Inför den internationella kvinnodagen den 8 mars har människor över hela Sverige deltagit i människorättsorganisationen Amnestys kampanj ”Run for Her Rights”.

– Det började 1 mars så man har haft hela veckan på sig att springa, säger Henrik Harr från Amnesty Östersund.

I samband med Internationella kvinnodagen anordnade också Amnestys lokala grupp i Östersund ett löparevent för att lyfta medvetenheten. Deltagarna valde själva om de ville gå, cykla, springa eller rulla.

– Idag är det liknande lopp som det här i Stockholm, Göteborg och Malmö också, säger Henrik Harr.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.