Härjedalens kommuns nya kommunalråd är centern Anders Häggqvist och moderaten Victor Ericsson. Ett borgerligt styre alltså efter Socialdemokraternas och Vänsterns avhopp i sommars.
– Verkligheten ser precis likadan ut för oss som för dom andra men sen har man kanske olika sätt att vilja lösa saker på, säger Anders Häggqvist (C) ny ordförande i kommunstyrelsen.
Största utmaningen för de nya styret blir att komma tillrätta med Socialnämndens underskott.
– Det ekonomiska läget måste rättas till så vi kan hålla kvalité i hela kommunen för de äldre, säger Victor Ericsson (M) nytt kommunalråd i Härjedalens kommun.
42 år vid makten
Socialnämndens stora underskott på 18 miljoner kronor var de främsta skälet till att de röda styret inte fick ansvarsfrihet och därmed avgick omgående, ett historisk ögonblick då Socialdemokraterna ingått i den politiska ledningen i Härjedalens kommun sedan kommunen bildades för 42 år sedan.
Känns det som ett misslyckande att måste lämna makten efter 42 år?
– Nä det gör det inte, det är ju så att den här problematiken med att socialnämnden inte kunnat hålla sin budget har varit sedan länge och det beror ju på olika saker, säger Gunilla Zetterström-Bäcke (S) oppositionsråd.
Nu väntar en ny roll för Socialdemokraterna de kommande två åren innan nästa val.
– Vi kommer att fortsätta jobba utifrån vårt politiska program vi tagit fram, säger Gunilla Zetterström-Bäcke (S).
Beslut om sociala medier
Arbetet med att leda och utveckla kommunen är nu i full fart, och i förra veckan hade kommunledningsutskottet ett möte där de första borgerliga besluten togs.
– Ett beslut som jag tycker var absolut roligast var att vi bestämde att kommun ska nu finnas på sociala medier, det kändes bra och de ligger rätt i tiden, säger Victor Ericsson (M) nytt kommunalråd i Härjedalens kommun.
Kanske lite efter i tiden?
– Snarare väldigt efter i tiden så det var verkligen på tiden att vi tog de beslutet.