Nationella Snöskoterrådet träffades i Jormvattnet under två dagar för att kontrollera Frostvikens regleringsområden, och höll utbildningar för en säker snöskoteråkning.
Andreas Edholm, talesperson för BOHST, Branschorganisationen för hållbar skoterturism, pratade om säkerheten.
– Vi tycker att det finns ett behov av att samverka och tillsammans utveckla säkerhet kring skoteråkning. Det är en viktig del och helt avgörande för turism och snöskoterintresset, säger han.
Har utbildat skoterguider
BOHST har under senare år arbetat med att öka säkerheten bland snöskoterförare. Bland annat genom att utbilda skoterguider.
– I dag har vi ungefär 300 stycken diplomerade skoterguider runt om i Sverige, och det är en av lösningarna vi har för att höja kvalitet och säkerhet, säger Andreas.
Snöskoterförares säkerhetstänk blir bättre
Andreas berättar att de märker att snöskoteråkningen blivit säkrare genom åren. Bland annat upplever han att förares snö-, väder- och terrängkunskap blir allt bättre, även fast han upplever att skoteråkningen blivit mer av en extremsport på många håll.
– Skoterkörningen och friåkningen är annorlunda i dag, men man kan se att utövarna på friåkningssporten är mer säkerhetsmedvetna. Kunskapen för väder och snömängder blir allt bättre och det minimerar skotertillbuden, säger Andreas.
Hör medlemmarna tipsa om säker skoteråkning i videon ovan.