Branden i Jamtlis Grindvaktarstuga är den senaste i raden av det som misstänks vara anlagda bränder i Östersund. Foto: SVT arkib

Utredningen om bränderna står och stampar

Publicerad

Polisen har inte gjort några mer påtagliga framsteg i utredandet efter de bränder som drabbat Östersund senaste tiden. Utredningen är i behov av uppgifter från vittnen som sett något av intresse

Först brann det i Storsjöskolan samt en vid en rastplats kring Lillsjön. Därfter kom två bilbränder och slutligen brann grindvaktarstugan på Jamtli ned till grunden.

– Vi kan inte säga om bränderna har samma gärningsmän. Det enda vi tror oss veta är att bränderna vid Storsjöskolan och Lillsjön hör ihop, säger krimchefen Sten Sundin.

Fynden från de tekniska undersökningen finns nu hos Nationellt forensiskt centrum. Traditionellt är bränder svårutredda, men man söker främst efter på vilket sätt bränderna startat.

– Får vi tips från allmänheten är vi väldigt tacksamma, säger Sten Sundin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.