Lukas Johansson, reporter står framför en åker med fjäll bakgrunden. Han håller en gitarr i händerna.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Dur eller moll för meteorologisk vår? SVT reste till Mattmar, den nordligaste punkten i landet där det nu officiellt är vår. Foto: SVT, kartbild från SMHI

Våren har kommit till Jämtland – 1,5 månader tidigare än vanligt

Uppdaterad
Publicerad

Våren har gjort sitt intåg i en del av länet. Väster om Storsjön, i trakterna kring Mattmar i Åre kommun, är vintern numera officiellt över vilket är ovanligt tidigt.

Det framgår av SMHI:s årstidskarta. Där ser man att våren nu anlänt ända upp till Sundsvall längs Norrlandskusten och kring Siljan i Dalarna. Men också, alltså, väster om Storsjön i Jämtland. Det är vårens nordligaste utpost hittills.

Enligt Deana Bajic, meteorolog på SVT, är detta cirka 1,5 månader tidigare än normalt. Våren brukar infalla i västra delarna av Jämtland mellan 10 och 15 april. I östra Jämtland brukar den komma mellan 1 och 10 april.

”Det känns weird.” Hör Peter Berg, en Mattmarbo, om den tidigare vårens intåg i videon ovan.

Fotnot: Sedan denna artikel publicerades har fler områden, längre norrut än Jämtland, fått vår enligt SMHI:s årstidskarta.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.