Bilden är från ett liknande sabotage i Växjö i april. Foto: Rebecca Karlsson/SVT

Cirkus utsatt för sabotage

Uppdaterad
Publicerad

Skyltar tillhörande Cirkus Olympia som satts upp i Värnamo har saboterats. Någon har klistrat över förställningsdatumen med lappar om att det hela är inställt på grund av djurplågeri.

Liknande sabotage har förekommit på flera andra platser som cirkusen besökt, berättar Värnamo Nyheter. Bland annat i Falkenberg och Skövde.

Och i mitten av april, när samma sak hände med skyltarna i Växjö, valde ägaren till cirkusen att polisanmäla.

– Vi har polisanmält det och tycker att det är jättetråkigt att någon håller på med det här. De sprider felaktiga påståenden, sa Henrika Bengtsson som äger Cirkus Olympia tillsammans med sina barn, till SVT Nyheter då.

”Djuren är familjemedlemmar”

Cirkusen har framträdanden med bland annat kameler, hästar och lamadjur. Men Henrika Bengtsson tror inte tror att budskapet på lapparna påverkar besökarna.

– Vi har högsta standard på vår djurhållning och den besiktigas varje år. Vi är otroligt rädda om våra djur, de är våra familjemedlemmar.

Cirkus Olympia har föreställningar i Hillerstorp, Skillingaryd och Vaggeryd under veckan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.