Martin Litzèn driver hunddagis tillsammans med sin bror Linus. Hör honom berätta mer om verksamheten och coronavåren i klippet. Foto: Fredrik Weibull / SVT

Stort tryck på hunddagis efter coronavågen

Publicerad

En coronaeffekt märks på hunddagisen som har stor efterfrågan på platser just nu. På Martins hunddagis i Jönköping tvingas man varje vecka säga nej till flera hundägare på grund av platsbrist.

Den ökade efterfrågan beror på att många som skaffat hund under våren nu har svårt att får vardagen att gå ihop, tror Martin Litzén, ägare till hunddagiset.

– Man har inte möjlighet att åka hem på lunchen till exempel. Samtidigt har man haft tid att skaffa hund under corona och eftersom vi har en gräns på fyra månaders ålder innan vi tar emot valpar, är det många som hör av sig nu.

Bättre planering

Men han säger också att många nu för tiden är bättre på att planera sitt valpköp. Många hör av sig till ett hunddagis redan innan valpen tingas, för att försäkra sig om en plats längre fram.

Foto: Fredrik Weibull / SVT

– Fler har upptäckt att möjligheten med hunddagis finns.

Samtidigt blir det en högre kostnad för hundägaren med dagis?

– Ja, det blir det ju. Så är det.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.