Många köade i regnet för att få en bra plats på konserten. Foto: Privat

Lång kö till konsert med Hov1

Uppdaterad
Publicerad

Över 4 000 biljetter är sålda till fredagskvällens konsert med Hov1. Ett hundratal personer köade utanför Folkets Park i Huskvarna under fredagen för att få en bra plats.

– Vi vill få en feeling för dem, säger Hannah Gullstrand.

Hannah Gullstrand har köat med sina tjejkompisar sedan halv sju-tiden på fredagsmorgonen.

– Vi vill få bra platser så vi kommer nära dem och kan känna kemin, säger Hannah, som är 15 år.

Hannah Gullstrand. Foto: Privat

Vid 11.30-tiden när SVT pratar med tjejgänget är det enligt Hannah ungefär 120 personer som köar. Några av dem har varit där hela natten.

– Just nu är det väldigt blött. Våra filtar och sovsäckar är dyngsura och våra mjukisbyxor kan man krama vattnet ur. Vi kommer byta om precis innan konserten, säger Hannah Gullstrand.

Inte slutsålt

Den svenska hiphop-gruppen Hov1 består av medlemmarna Noel Flike, Ludwig Kronstrand, Dante Lindhe och Axel Liljefors Jansson. Foto: Henrik Montgomery/TT

För att kunna köa hela dagen har Hannah och hennes kompisar struntat i att gå till skolan.

– Ja, det fick bli så. Hov1 händer bara en gång och skolan är varje dag. Det var en lärare förbi här innan och frågade lite, säger Hannah, som går i nionde klass.

Varför är Hov1 så bra att ni till och med skolkar?

– De skriver bra musik, är jättebra och snygga. Jag har gillat dem i ett eller två år, säger Hannah.

Hennes favorit är Dante Lindhe.

– Han är snyggast och sjunger jättebra.

Trötta på regnet

Vilka låtar är bäst tycker du?

– ”Channel Orange” och ”Hon dansar vidare i livet”, säger Hannah.

Hur är stämningen i kön?

– Just nu är vi ganska trötta på regnet, men snart kommer vi alla börja tagga med musik så då kommer det bli bra.

Och vad tror du om kvällen?

– Det kommer bli jättekul eftersom Hov1 kommer hit till Huskvarna och vi känner nästan alla som är här, säger Hannah Gullstrand.

Drygt 4 000 biljetter är sålda till kvällens konsert men det finns fortfarande biljetter kvar, uppger arrangören.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.