Foto: TT

Många tar sitt körkort med hjälp av CSN-lån

Uppdaterad
Publicerad

Den första september infördes körkortslånet – man kan numera ansöka hos Centrala studiestödsnämnden CSN om att få låna pengar till körkort. I Jönköpings län är det närmare 400 personer som beviljats körkortslån.

I hela landet är det närmare 11.000 personer har fått körkortslån beviljade. I Jönköpings län har 599 ansökningar kommit in och av dessa är det 392 personer som beviljats studielån för körkort. Flest i Jönköping med 106 följt av Nässjö med 57 och Eksjö 53, det visar statistik som CSN har tagit fram åt Nyhetsbyrån Siren.

– Det var ett högt söktryck från början när stödet infördes. Sedan har det planat ut och legat på kring 1.000-1.500 ansökningar i månaden, säger Klas Elfving, pressekreterare på CSN, till Siren.

Till arbetslösa

Körkortslånet, som är på högst 15.000 kronor, finns för den som är arbetslös mellan 18 och 47 år och kan användas för att ta B-körkort. Ansökningarna beviljas av CSN i den ordning som de kommer in till myndigheten och så länge pengarna räcker. Det finns 151 miljoner kronor anslagna för 2019.

Foto: Grafik: Nyhetsbyrån Siren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.