Foto: SVT

Nomy är musikern som aldrig står på scen

Uppdaterad
Publicerad

Musikproducenten Nomy, eller Patrick Marquardt som han egentligen heter, har gjort sig känd över hela världen efter att hans musik spridits online. Bara på Spotify har hans låtar spelats över 60 miljoner gånger. Men själv har Nomy inga som helst planer på att uppträda inför publik.

–Det känns ju lite löjligt att säga så, säger Patrick Marquardt när vi träffas för en intervju på ett café i Jönköping. Eftersom jag inte är en publik människa kan jag ju inte gå runt och känna mig som en världsstjärna. Jag är nog en Jönköpingsbo som alla andra.

Det Patrick, eller Nomy som han kanske är mer känd som, syftar på är det faktum att han har fans över hela världen som älskar hans musik. Men samtidigt lever han ett ganska normalt liv långt bort från rampljuset. Hans musikkarriär har han helt och hållet byggt upp från sin dator i sin hemmastudio. Hans musik har i princip enbart spridits online, via kanaler som Youtube och Spotify.

Började som hobby

Musikskapandet började redan som 15-åring och var länge bara en hobby, först vid sidan av studierna och sen vid sidan av Patricks vanliga jobb som dataingenjör. Men helt plötsligt började en av hans låtar, ”Cocaine” att få spridning på nätet.

– Det var någon som la upp ”Cocaine” på Youtube vet jag. Sen började den snurra där och växte sig större och större. Men det var först när folk började ringa hem till mig från andra länder och fråga om jag var jag som jag förstod att den hade fått lite spridning.

– Sen kom Spotify och folk började efterfråga min musik allt mer. Och Spotify själva tyckte det var kul att jag var independentartist, så de började marknadsföra mig. Och då slog det rejält.

Stora framgångar

2010 var Spotify-albumet ”Song or Suicide” ett av de mest spelade i världen. Samma år nominerades han till en Grammis för ”årets innovatör”. Sen dess har framfångarna fortsatt. Idag har Patricks låtar spelats över 60 miljoner gånger bara på Spotify och nått tusentals fans i framför allt Sverige och Norge, men även i en lång rad andra länder – en musikalisk bedrift som belönat honom med åtta guldskivor, en platina och två dubbel platina.

Sen några år tillbaka lever han på sin musik, men som artist har han aldrig uppträtt live. Och trots ständiga förfrågningar från hela världen så har han hittills tackat nej.

– Jag har alltid gjort musik för min egen skull. Många andra musiker gör musik för att de tycker det är kul, men deras mål i livet är att bli så kända som möjligt och synas så mycket som möjligt. Mitt enda mål är att göra bra låtar och trivas med mitt liv.

Mycket studiotid

Senaste Albumet ”Psycopath” kom förra året, och just nu håller Patrick på för fullt med nästa album.

– Just nu är det väldigt mycket tid i studion, så min fru är nog lite irriterad över att jag sitter där inne. Hon ser ju mig som en helt vanlig människa och tycker det är väldigt konstigt om någon kommer fram och hälsar.

Hur ser hon dig då tror du?

Som en liten hemmatam råtta tror jag, säger Patrick och skrattar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.