Kräftfisket innebär att det är tillåtet att fiska på allmänt vatten i sjön på helgerna utan att söka tillstånd. Fisket inleds fredagen den 9 augusti. De fem kommande helgerna är det sedan tillåtet att fiska från klockan 17 på fredagen fram till 17 på söndag. Fisket avslutas den 8 september.
Sjöpolisen på plats
Länsstyrelsens fisketillsynsman och polisen kommer att kontrollera att regelverket efterlevs under de fem helger då kräftfisket pågår. Sjöpolisen kommer också att under några helger patrullera Vättern.
– Deras fokus är ju på sjötrafikförordningen, men ser de några oegentligheter när det gäller lagstiftningen för fisket så ingriper de ju också, säger Michael Bergström, fisketillsynsman Länsstyrelsen Jönköping.
I klippet ovan förklarar fisketillsyningsman Michael Bergström lite av det man bör tänka på om man ska fiska kräftor på Vättern.
På länsstyrelsernas gemensamma sajt Vättern.org finns mer information om det regelverk som omgärdar kräftfisket.