Det är tredje gången på en dryg vecka som det brinner i samma område. Två av bränderna har inträffat i samma hus.
– Den är gången brann det i källarförrådet bredvid det förråd som brann för en vecka sedan. Det är omständigheter som inte är normala, säger räddningschef Bertil Fång.
Trapphus rökfylldes
Under nattens brand behövde inte byggnaden evakueras, men några av de boende kom självmant ut och fick söka skydd i en intilliggande gymnastikhall.
– Trapphuset var rökfyllt när vi kom till fram, men vi kom in ganska snabbt och vi har sökt igenom alla lägenheter och pratat med de boende, säger Bertil Fång.
Vad är det som har brunnit?
– Tyg och papper och bråte, sådant som man har i ett förråd.
Tredje branden
Natten till den 11 januari brann det alltså i samma hus och även då i källarförrådet. Kvällen före det utbröt en brand i en lägenhet i ett intilliggande hus. En man greps för den branden och häktades senare på sannolika skäl misstänkt för grov mordbrand.
För de båda bränderna i källarförrådet finns ännu ingen misstänkt.
Vad tänker du om att två bränder inträffat i samma hus på så kort tid?
– Det är polisens sak att utreda men det är konstigt och inte direkt normalt, säger Bertil Fång.
Ökat fokus på Tranås
Polisen utreder branden som mordbrand. En teknisk undersökning ska genomföras under dagen.
– Det är mycket som talar för att det rör sig om samma gärningsperson eftersom det hänt på samma adress två gånger. Vi misstänker att den är anlagd och förhoppningsvis kommer vi att hitta spår under dagen, säger Andreas Fyhr, gruppchef polisen i Eksjö.
Kommer bevakningen att öka i området?
– Vi har inte resurser att sätta poliser där hela tiden men vi kommer att öka vår närvaro och ha fokus på Tranås.
Klockan 13 på fredagen ska räddningstjänst och polis ha ett möte med de boende i flerfamiljshuset.