Nyheter från dagen: 7 mars

Publicerad

Detta har hänt i Jönköpings län fredag 7 mars.

I specialpreparerade kassar fyllde männen hemelektronik till ett värde av en halv miljon kronor – och lämnade sen de 16 butikerna utan att larmbågarna tjöt. En av de drabbade butikerna finns i Jönköping

Delad bild. Vänster sektion visar en karta över Sverige med flera markörer som indikerar olika platser, troligen relaterade till brottsutredningar eller polisärenden. Höger sektion visar en övervakningsbild av en person med pixlat ansikte, klädd i vit skjorta och mörka shorts, som bär en stor väska i en butiksmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet: Se ligans fräcka kupp mot butiken i Uppsala – och var mer den har slagit till. Foto: Google Earth/Polisen

Vi på SVT Nyheter Jönköping skickar en pushnotis på kvällen som sammanfattar nyhetsdagen i länet. Vi ser det som en service och tar tacksamt emot era synpunkter – mejla oss på: jonkoping@svt.se

Har du en nyhet du vill tipsa om? Då kan du nå oss på samma mejladress eller ringa till redaktionen på 036-215 67 00.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.