I klippet: Så säger Agneta Åhsberg, utbildningschef Gislaved om de minskade barnkullarna – som inom några år kan slå hårt även mot grundskolan.
Varslet som Gislaveds kommun lämnat in omfattar 16 barnskötartjänster inom förskolan och två elevassistenttjänster inom skolan.
Anledningen är ett minskat barnantal som påverkar behovet av personal i kommunens förskolor och skolor.
– När antalet barn minskar behöver vi anpassa vår bemanning för att matcha behoven i verksamheten. Det är en svår men nödvändig anpassning, säger Agneta Åhsberg, utbildningschef i ett pressmeddelande.
Kommunen har tidigare försökt hantera förändringen genom att avsluta tidsbegränsade anställningar och omplacera personal till enheter med större behov. Trots detta behövs nu ett varsel.
Nya tjänster skapas i vikariepool
Kommunen hade behövt varsla 28 barnskötare men man skapar nya tjänster inom förskolan eftersom man vill behålla kompetens och skapa en flexibilitet.
12 barnskötare, en till två per förskoleområde, anställs i en form av överanställning, med uppdrag att täcka längre vikariat inom förskolan.
Nu kommer de fackliga förhandlingarna att inledas och varslen avgörs genom turordningsförhandling.