Det är svårt att få unga att välja de de yrkesförberedande programmen, något som enligt Svenskt Näringsliv är bekymmersamt. Foto: TT

Platser till många utbildningar gapar tomma

Publicerad

I höst kommer många platser på länets yrkesförberedande gymnasieutbildningar att gapa tomma. Det visar en granskning som Svenskt Näringsliv gjort.

Undersökningen visar att det är fortsatt svalt intresse för utbildningar inom bygg, fordon, el och industriteknik men också natur- samt teknikprogram.

Läget är bekymmersamt menar Anna Gillek, regionchef Svenskt Näringsliv.

– Vi från näringslivet och skolornas huvudmän, det vill säga kommunerna, har inte varit tillräckligt duktiga på att lyfta fram möjligheterna med de här utbildningarna, säger hon.

Anna Gillek regionchef Svenskt Näringsliv Foto: Pressbild

”Tänk ett varv till”

I länet är det cirka 4 000 niondeklassare som gjort sina val till gymnasiet i höst. Eftersom beskedet om antagning som nu kommit är preliminärt, vill Anna Gillek uppmana ungdomarna att tänka ett varv till och kanske söka sig till en bransch med stora möjligheter till jobb.

– Många företag har idag svårt att hitta nya medarbetare med rätt utbildning och erfarenheter. Samtidigt finns det arbetslöshet, inte minst bland unga. Den dåliga matchningen mellan arbetskraft och utbud och efterfrågan visar hur viktigt det är med utbildningsval som fungerar på arbetsmarknaden.

Antal lediga gymnasieplatser

Antal lediga platser

Bygg- och anläggningsprogrammet

·  Nässjö: 16

·  Sävsjö: 10

·  Jönköping: 7

·  Värnamo: 6

·  Gislaved: 5

El- och energiprogrammet

·  Jönköping: 31

·  Vaggeryd: 15

·  Värnamo: 7

·  Nässjö: 6

Fordons- och transportprogrammet

· Jönköping: 19

· Tranås: 7

Industritekniska programmet

· Jönköping: 21

· Vaggeryd: 18

· Vetlanda: 12

· Värnamo: 12

· Gnosjö: 7

· Sävsjö: 6

Naturvetenskapsprogrammet

· Gislaved: 33

· Jönköping: 18

· Sävsjö: 7

Teknikprogrammet

· Jönköping: 41

· Gislaved: 27

· Nässjö: 20

· Värnamo: 5

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.