Man i kostym framför skärmar med kartbilder och ett granatgevär.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet visar Joakim Alhbin vad för militär utrustning som de producerar i Huskvarna till den allt hetare försvarsmarknaden. Foto: Johannes Tolf/SVT

Saab expanderar när Europa rustar

Uppdaterad
Publicerad

Saab expanderar i takt med att Europa kraftigt ökar sina försvarsutgifter. Med en planerad nyanställning av 100 personer i Huskvarna, och en aktie som stigit med över 60 procent på en månad, är Saab en av de stora vinnarna i den växande försvarssektorn.

Saab-koncernen har haft en kraftig tillväxt de senaste åren vilket märks i Huskvarna där verksamheten växt rejält. Och så sent som förra veckan kom beskedet att företaget ska anställa 100 personer till i Huskvarna under 2025.

Joakim Alhbin som är chef för Saab Training and Simulation tror att verksamheten kommer att växa ytterligare de kommande åren.

– Det finns en stark tillväxtmöjlighet framåt också, säger han.

Aktien har nått rekordnivå

Saabs aktie har rusat i höjden den senaste tiden, med en bit över 60 procent på en månad. Och det är flera försvarsföretag som har haft raketfart på börsen, ett exempel är den tyska försvarsjätten Rheinmetall som har ökat börsvärdet med cirka 700 procent sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina för drygt tre år sedan.

EU vill storsatsa på försvaret

Samtidigt gick EU under tisdagen ut med att man vill satsa runt 800 miljarder euro på försvar. EU-kommissionen hoppas få loss pengarna bland annat genom att medlemsländerna ska få undantag från budgetreglerna.

Förslaget ingår i en fempunktsplan till medlemsländernas toppmöte i Bryssel under torsdagen. Utöver lättade budgetregler, som man hoppas ska innebära cirka 650 miljarder euro till försvaret, ingår också en ny EU-fond på 150 miljarder euro där medlemsländerna får låna till försvarssatsningar.

I klippet ovan visar Joakim Alhbin vad för militär utrustning som de producerar i Huskvarna till den allt hetare försvarsmarknaden, och som gör att Saab nyanställer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.