I klippet: hör Erik Wångmar, statsvetare, berätta om riskerna för Centerpartiet i Värnamo på grund av massavhoppen.
Den senaste tiden har flera kommunpolitiker för Centerpartiet i Värnamo lämnat partiet och blivit politiska vildar eller helt klivit av sina uppdrag. Det kan få allvarliga konsekvenser för partiet.
– Det här är allvarligt och nu är Centerpartiet i Värnamo i gungning, säger Erik Wångmar.
Falangstrid flera år tillbaka
Redan efter valet 2022 började striderna inom Centerpartiet i Värnamo. Partiets nomineringskommitté föreslog Maria Johansson som ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Men under nomineringsmötet fördes ett annat namn fram som motförslag, Emma Söderhjelm – som vann omröstningen.
Från vissa uppfattades det hela som en kupp, och Maria Johansson valde trots utfallet att låta sig väljas till ordförande i barn- och utbildningsnämnden av kommunfullmäktige som formellt beslutar i frågan.
Blev politisk vilde
Maria Johansson anmäldes internt för brott mot Centerpartiets stadgar. Men innan riksorganisationen hann ta ställning i frågan valde Maria Johansson i januari 2024 att lämna Centerpartiet och bli politisk vilde.
En liknande situation uppstod för Lars Lejon, som inte blev nominerad av partiet som ordförande för Finnvedsbostäder – men trots det lät sig väljas av kommunfullmäktige för uppdraget.
Flera avhopp
Turbulensen har sedan dess fortsatt, med två falanger inom partiet. Och de senaste veckorna har flera centerpolitiker valt att kliva av – på olika sätt. Kommunalrådet Mikael Karlsson lämnade partiet men sitter kvar som politisk vilde. Likadant gör Gabriella Davidsson i kommunfullmäktige. Haris Sibonjic, också han kommunfullmäktige, valde att avsäga sig alla sina politiska uppdrag för Centerpartiet.
Dessutom valde Hans-Göran Johansson, kommunstyrelsens ordförande mellan 2009 – 2021, att lämna Centerpartiet.