Peter Swaffer, avdelningschef vid Statens haverikommision, berättar att myndigheten startat en utredning efter en händelse på flygplatsen i Gälllivare. Foto: Pontus Lundahl/TT & SVT.

Flyg körde av startbanan i Gällivare – haverikommissionen utreder

Uppdaterad
Publicerad

Under torsdagsmorgon åkte ett passagerarplan av startbanan vid Lapland Airport i Gällivare. Nu har Statens haverikommission startat en utredning.

Det var vid 07-tiden på torsdagsmorgonen som tillbudet inträffade. När piloten skulle påbörja flygningen började planet strula.

– Planet började gira åt vänster och man tappade tillfälligt kontroll på fordonet. Efter inbromsning hamnade man med nosen utanför banan, säger Peter Swaffer, avdelningschef luftfart, på Statens haverikommision.

Rymmer upp till 90 passagerare

Peter Swaffer beskriver händelsen som tämligen odramatisk. Ingen person kom till skada och det blev inga skador på planet, en så kallad CRJ900 flygmaskin, med plats för cirka 90 passagerare.

– Passagerarna togs till terminalen och planet bogserades, säger han till SVT Nyheter Norrbotten.

Utredare på plats under fredagen

Flygplanet står nu i en hangar och Statens haverikommission har startat en utredning.

– Vi har skickat två utredare till Gällivare som kommer att vara på plats under fredagen, säger Peter Swaffer.

SVT har sökt Michael Gustafsson, flygplatschef på Lapland Airport, utan framgång.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.