Två personer i vinterkläder vid ett snötäckt landskap i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör varför danskorna åkte 117 mil för att arbeta i Arjeplog. Foto: Hjalmar Fredbo/SVT

Allt fler nordiska unga vuxna jobbar i Arjeplog – Gudrun och Ane-Sofie åkte från Danmark

Uppdaterad
Publicerad

Allt fler unga vuxna från Norden åker till Arjeplog för att arbeta. Danskorna Gudrun Langgaard och Ane-Sofie Knudsen Kirk reste 117 mil för att jobba i Norrbottens fjällandskap.

– Det bästa är människorna, säger Gudrun Langgaard.

Via ideella organisationen Föreningen Norden fick danskarna Gudrun Langgaard och Ane-Sofie Knudsen Kirk jobb i Arjeplog. Båda arbetar inom servicebranschen och har spenderat hela vintern uppe i norr.

– Jag ville prova något nytt och känna på en riktig vinter, något som vi inte har i Danmark, säger Anne-Sofie Knudsen Kirk.

Vill locka fler unga arbetare

Vintersäsongen 2024 var första året det var ”nordjobbare” i Arjeplog och då var de sex stycken. Årets vintersäsong är det 13 gästarbetare, men Nordjobbs företrädare Anna Scaramellini vill locka ännu fler unga till Arjeplog.

– Jämfört med andra nordiska länder har Sverige sämre löner, så vi jobbar hårdare för att rekrytera här, säger Anna Scaramellini.

För att kunna locka fler till Sverige anordnas till exempel fler aktiviteter och intressantare platser där jobbet utförs på för att ge ”nordjobbare” en bättre upplevelse.

Person gestikulerar framför ett rött hus i snötäckt miljö. Klarblå himmel i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Vi förmedlar jobb” – verksamhetsutvecklare Anna Scaramellini berättar hur Nordjobb arbetar. Foto: Samar Kurdi/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.